Четворица лаборанти од лабараторијата во Клиничка болница-Штип се заразени со коронавирусот. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев ја потврди ...
сите 79 | | | веќе видена

Починатиот 36-годишен пациент е примен на Инфективната клиника во Скопје на 19 октомври, а бил поставен на неинвазивна вентилација ден подоцна, информира за ...
сите 20 | | | веќе видена

НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС Претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р. Жарко Караџовски на денешната заедничка прес-конференција со министерот за здравство, ...
сите 8 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека полициски час не е решение а и генерална препорака било да се избегнуваат вакви форми на ограничување на ...
сите 21 | | | веќе видена

Вкупно 34 научно истражувачки проекти се избрани на првиот Јавен повик за иновациски ваучери распишан од Фондот за иновации и технолошки развој. Средствата ќе ...
сите 9 | | | веќе видена

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) со пресуда против Македонија донесена од 22 октомври годинава, утврди дека државата го прекршила правото на приватност ...
сите 8 | | | веќе видена

Заради исполнетите капацитети за сместување на ковид-пациенти во целосна координација сме за префрлање на пациенти од штипската болница во Кочани, а тука, во ...
сите 85 | | | веќе видена

Амбасадата на Република Јапонија донираше средства во висина од 55.000 евра на градинката „Астибо" кои беа искористени за замена на прозорците, вратите и ...
сите 3 | | | веќе видена

Композицијата за две пијана „Дали паметиш Милице“ – Ноктурно оп. 52 б на македонскиот композитор Димитрије Бужаровски е снимена онлајн, за време на карантинот. ...
сите 13 | | | веќе видена

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на денешниот протест на партијата „против мафијата, за правда и слобода“ рече дека доколку владата на СДСМ и ...
сите 22 | | | веќе видена

„Од првата помош што како мерка ја даде Владата, дури 300 компании не ја исплатиле финансиската подршка за работниците, а 7.000 компании исплатиле под ...
| | веќе видена

Во штипското регионално електро-машинско училиште „Коле Нехтенин“ во тек е реконструкцијата на спортската сала, која беше во очајна состојба, а учениците и ...
сите 6 | | | веќе видена

Влијанието на сообраќајот во вкупното загадувањето на воздухот во Скопје, како и персоналната изложеност на луѓето на емисиите од сообраќајните средства, се ...
| | веќе видена

next