Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен за 6.2 милиони ...
сите 19 | | | прочитана: 34402 | веќе видена

Повисоки плати за лекарите специјалисти од 10 проценти од јануари 2019 година и 5 проценти повисоки плати за вработените во здравството, образованието, ...
сите 11 | | | прочитана: 10618 | веќе видена

На магистралниот пат Струмица-Радовиш кај село Војславци патничко моторно возило „Фолксваген Голф“ со радовишки регистерски таблици управувано од 21-годишниот ...
сите 28 | | | прочитана: 7449 | веќе видена

Најстудено утрово е во Берово каде е измерена температура од -4 степени, а најтопло е во Дојран, 8 степени, информираат од Управата за хидрометеоролошки ...
сите 5 | | | прочитана: 7209 | веќе видена

На денешното рочиште за предметот „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство беа сослушани двајца сведоци предложени од Обвинителството. Ново рочиште, на ...
сите 16 | | | прочитана: 4942 | веќе видена

Единаесет лица кои ги управувале возилата под дејство на алкохол биле откриени во полошко при акциската контрола спроведена изминатиот викенд од страна на СВР ...
сите 10 | | | прочитана: 2813 | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип до Основното јавно обвинителство Битола поднесе кривична пријава против 61-годишен битолчанец поради постоење основи на ...
сите 15 | | | прочитана: 2721 | веќе видена

Во рамките на манифестацијата „Кавадаречка културна есен“ вечерва со почеток во 19 чаот во галеријата про домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци ќе ...
| | прочитана: 1899 | веќе видена

Дедо и внук од радовишкото село Лубница, општина Конче се повредени утрово околу 10 часот во сообраќајна несреќа, што се случи на патот Радовиш-Струмица. Во ...
сите 12 | | | прочитана: 1744 | веќе видена

Сообраќајниот инспектор во Општина Штип, Оливера Блажевска на денешната прес-конференција најави дека општината покрај преземените сообраќајни мерки за ...
сите 46 | | | прочитана: 1519 | веќе видена

Со песна и ведар дух, преживеаните борци се присетуваат на денот кога во далечната 1944 година го ослободиле Скопје од фашистичката окупација. Пред камерата на ...
| | прочитана: 1349 | веќе видена

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието денеска на тема ребаланс на буџетот ги потенцираше катастрофалните намалувања во образованието, ...
сите 3 | | | прочитана: 1222 | веќе видена

По завршувањето на Филомскиот фестивал за млади Џифони Македонија во Скопје, продолжува патувачкиот дел во помалите градови низ Македонија под наслов „Џифони ...
сите 8 | | | прочитана: 1073 | веќе видена

Вишокот од јавната администрација ќе биде отпуштен и со преквалификација понуден на приватните компании. Ќе се чека скринингот и отворањето на поглавјата за ...
| | прочитана: 905 | веќе видена

На 14 Ноември