За градење на магистрални и регионални делници, минатата година јавното претпријатие „Државни патишта“ потрошило 8,53 милијарди денари, што е 139 милиони евра. ...
| | веќе видена

Утре на 27 јули по стар стил, односно на 9 август според новиот календар, се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден 916 година, а ...
| | веќе видена

Книгата „Научната фантастика во македонската книжевност за деца и млади“ на Јованка Денкова деновиве е објавена од „Македоника литера“. Како што наведуваат од ...
сите 2 | | | веќе видена

Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за ...
сите 8 | | | веќе видена

Ајварот годинава ќе биде луксуз. Метар кубен дрва се продава за 4 500 денари, зејтинот скокна на 150 до 170 денари, а неизвесна е и цената на ајварската ...
сите 21 | | | веќе видена

На 7 август 1987 година почина генерал Михаило Апостолски. Беше командант на Народноослободителната војска и партизанските одреди на Македонија, член на ...
сите 2 | | | веќе видена

Овчеполските земјоделци очекуваат водата за наводнување да им пристигне до понеделник, ова ветување го добиле на денешниот состанок во подружницата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Секое лето во скопски Аеродром, од страната на Керамидница, може да се забележи поголема група деца и млади кои секојдневно се капат во реката Вардар. Капачи ...
| | веќе видена

Градот Скопје не смета дека е неопходно целосно затворање на кејот кај изведба на мостот на Љубљанска од страна на инвеститорот и изведувачот. Сепак, треба да ...
сите 13 | | | веќе видена

Љубителите на фудбалот во Велес можат да здивнат. Иако многумина ја предвидуваа црната судбината на нивниот миленик Борец, како и онаа на Ренова, многу работи ...
| | веќе видена

next